Yaz Aylarında Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilmeli?

tarafından | May 31, 2020 | blog

Söz konusu kuru ciltler olduğunda özellikle yaz aylarında büyük sorunlar yaşıyor. Çünkü güneşin de etkisiyle daha çok kuruyan cilt; matlaşmaya, pul pul dökülmeye ve ışıltısını kaybetmeye başlıyor. Isı ve klor, dışarıda veya havuz kenarında daha fazla zaman geçirmek sıcak aylarda cildinizi daha çok kurutabilir. Ayrıca sıcak havalarda vücut daha fazla sıvı kaybettiği için cilt canlı görünümü yitiriyor. Bu noktada uygulanacak bazı küçük ipuçlarıyla yaz aylarında cilde ışıltısını kazandırmak mümkündür.

Mutlaka bir nemlendirici edinin

Kuruyan cildiniz için cilt tipine uygun bir nemlendirici edinmeniz ilk kuraldır. Bu noktada yaz mevsimi boyunca sizi hem kuruluktan kurtaracak hem de güneşin etkilerine karşı koruyacak nemlendiriciler tercih edilmelidir. Yaz aylarında; güneşten koruyan ve antioksidan içeren nemlendiriciler kuru ciltleri için harika bir seçim olacaktır.

Gece nemlendirmeyi unutmayın

Birçok kişi nemlendirme işlemini sadece gün içinde uygular. Ancak bu kuru ciltler için yanlış bir yaklaşımdır. Doğrusu ise gün içinde olduğu kadar gece içinde bir nemlendirici edinilmelidir. Çünkü cildimiz kendini gece korumaya ve onarmaya alır. Bu noktada cildi besleyecek bir gece kremi cildin canlı ve taze görünmesi için çok önemlidir.

Jel kremlere şans verin

Her ne kadar normal kıvamdaki nemlendirici kremler kullansak da eğer cildimiz çok kuruysa jel nemlendiricileri seçmek iyi bir tercih olacaktır. Çünkü jel kıvamındaki kremler cildinizin bariyer işlevini güçlendirmeye ve cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur ve kolayca emilir.

Nemlendirici kreminiz SPF’li olsun

Cildi kurutan faktörlerin başında güneş geliyor. Güneşin zararlı UV ışınları hem ciltte kurumalar hem de lekelenmelere yol açıyor. Dolayısıyla güneş kremi kullanmak önemli bir konu haline geliyor. Diğer bir seçenek ise nemlendirici kremin içinde SPF olmasıdır. İnce yapıda ve geniş spektrumlu SPF’li kremler cildinizi güneşten korurken; içerdikleri C ve E vitamini, cildinizin serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olacaktır.