Yaz Aylarında Cilt Bakımı

tarafından | Haz 20, 2020 | blog

Yaz aylarında deniz, kum, güneş derken cildimiz biz fark edemesek de ciddi oranda yıpranıyor. Özellikle de cildimizi güneşin etkilerine karşı korumadığımızda sıcak havanın da etkisiyle lekelenmeler meydana gelebiliyor. Bu noktada cildimizi korumak, temizlemek ve beslemek için bize çok daha fazla iş düşüyor.

Kış için kullandığınız ürünleri değiştirme vakti

Birçok kişi yaz ve kış mevsimlerinde aynı cilt bakımı ürünlerini kullanır. Ancak nasıl ki, yaz ve kış için kıyafetlerimiz farklıysa cilt bakım ürünlerimizde farklıdır. Örneğin kuru bir cildiniz var ve kışın daha da kuruyacak olan cildiniz için yüksek nemlendiriciliğe sahip bir krem kullanırsınız. Ancak yazın daha su bazlı ve yağ oranı düşük bir nemlendirici kullanmak çok daha iyi olacaktır. Aynı şekilde yağ oranı yüksek ve ağır temizleyiciler yerine daha hafif olan köpük temizleyiciler tercih edilebilir.

Güneş kremini kesinlikle atlamayın

Yaz aylarının olmazsa olmaz cilt bakım ürünü güneş kremidir. Güneş kremi seçerken mutlaka her iki ultraviyole türünü de kapsayan, UVA ve UVB’ye karşı koruyucu özelliği olan ürünler tercih edilmelidir. Kadınlar yaz aylarında önce güneş kremini sürüp sonra makyajlarını yapmalıdırlar. İçinde güneş koruyuculuğu olan nemlendiriciler sürmek yeterli olmaz ancak nemlendirme özelliği olan güneş kremleri tercih edilebilir. Bu kremler fiziksel ve kimyasal olarak ikiye ayrılır. Fiziksel olanlar ışını ayna gibi yansıtır, kimyasal olanlar ise emer. Titanyum dioksit gibi fiziksel koruma sağlayanlar bebekler ve gebelerde kullanılabilir. Cilt bakımı ve koruyuculuk açısından güneş kremlerinin dışarıya çıkmadan yarım saat önce sürülmesi gerekir.

Peeling ile cilde nefes aldırın

Cildi arındıran, derinlemesine temizleyen ve güzelleştiren temel cilt bakım rutini peelingdir. Çevre koşullarının ve makyajın ciltte bıraktığı izleri temizlemek için evde yapılan bakımların en etkilisidir. Haftada 2-3 kere cildinize uygun bir peeling ürünü ile cildinizi derinlemesine arındırmalı, yüzeydeki tüm ölü tabakayı gidermelisiniz.

Gece de güzelleşmeye devam

Yazın atlanmaması gereken adımlardan biri de gece bakımıdır. Çünkü cildimiz geceleri biz uyurken kendini yeniler ve onarır. Gece kremleri, göz çevresi kremleri ve serumlar bu yüzden çok etkilidir. Cildin onarım ve yenilenme sürecine destek olurlar.

Medikal cilt bakımını deneyin

Evde uygulayacağız cilt bakımı uygulamalarını profesyonel işlemlerle destekleyebilirsiniz. Cildin ihtiyaçlarına yönelik kişiselleştirilebilir yöntemler sunan Divinia Beuaty Center, uyguladığı medikal cilt bakımı ile ciltte biriken makyaj, kir ve ölü derileri temizleyerek solgun görünümünü azaltır. Aynı zamanda nem kapasitesini arttıran medikal cilt bakımı, epidermisin daha sağlıklı görünmesini amaçlar.