Pilatesin Bilinmeyen Faydaları

tarafından | Oca 16, 2020 | blog

Son dönemlerin en trend spor prensiplerinden biri olan pilatesin tarihi Birinci Dünya Savaşı’na kadar uzanıyor. Kişinin vücut direncini yükselttiği, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği fark edilince giderek daha fazla önem kazanıyor ve tüm dünyaya yayılıyor. Diğer egzersiz metodolojilerine oranla insan sağlığı üzerindeki mucizevi etkileriyle fark yaratan pilates, hem zihnen hem de bedenen bir değişimin kapılarını açıyor. Tüm vücut üzerinde bir kontrol mekanizması kuran pilastes; nefes, beden ve zihin kontrolünü sağlamayı hedefliyor.

Güçlü kaslar için pilates

Vücuttaki tüm kasları çalıştıran pilates, bedenin esnek yapısına kavuşmasını sağlar. Diğer sporların aksine kasları güçlendirirken şişirmez. Bu nedenle güçlü ama şişkin olmayan kas isteyen birçok kişi, rahatlıkla pilatesi tercih edebilir. Üstelik kaslarınız güçlendikçe postürünüz de değişir. Çünkü güçlenen kaslar omurga sağlığı için de çok önemlidir.

Daha sıkı bir vücut

Birçok kişi, pilatesin sıkılaştırıcı etkisini bilmez. Ancak fit ve formda bir vücut için en etkili spor prensiplerinin başında pilates geliyor. Çünkü pilates tüm vücudu aynı anda çalıştırır ve farklı kas gruplarını hedefler. Alt ve üst vücudunuzda bir denge oluşturmayı sağlar. Bu sayede tartıda kilo vermiş gibi gözükmeseniz bile sıkılaşmış bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Esne ve gevşe

Pilatesin en temel prensiplerinden biri de esnekliktir. Pilatese yeni başlayan bir kişinin ilk ve son aşamadaki esneklik kabiliyeti arasında dağlar kadar farklar vardır. Çünkü pilates egzersizleri çeşitli esneme hareketleri barındırır. Özellikle de kasların etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak ve sakatlanma riskini nötralize etmek için esnemek çok önemlidir. Pilatesi düzenli olarak yaptığınız takdirde çok daha esnek bir vücuda sahip olabilir ve hareket kısıtlılığına karşı bedeninizi koruyabilirsiniz.

Nefes, nefes, nefes

Hayatın başlayıp, bittiği çizgidir nefes… Ne kadar büyük bir özgürlük olduğunu çoğumuz farkında olmasak da doğru nefes alarak hayatınızı değiştirebilirsiniz. Nefesi ruhun ve bedenin farkındalığı için önemli bir şifre olarak gören pilates, doğru nefes alma üzerine konumlandırılır. Bu kapsamda egzersizlerin tamamı pilatese özel nefes alma tekniği ile gerçekleştirilir. Size doğru ve sağlığınız için yeterli olan nefesi almayı öğretir.