Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

tarafından | Eyl 21, 2020 | blog

İyi ve kaliteli bir yaşamın başlangıç noktasını sağlıklı beslenme oluşturuyor. Ancak modern zamanların kaçınılmaz bir gerçeği olan yanlış beslenme, günümüz insan profilinin en büyük sorunlarının başında geliyor. Özellikle de fast food tarzı beslenmenin giderek artması, teknolojik gelişmeler ile birlikte hareketsiz yaşamın insanoğlunun rutini haline gelmesiyle birlikte şişmanlık küresel bir düşmana dönüşüyor. Bu noktada spor ve doğru beslenmenin yanı sıra, metabolizmayı hızlandırmada etkin bir rol üstlenen besinleri de tüketmek ideal kiloya ulaşmayı kolaylaştırıyor.

Bir yeşil sevda; brokoli

Herkes tarafından çok sevilmeyen ve ön yargı ile yaklaşılan bir besin olan brokoli, tam bir sağlık deposudur. Mineral ve proteinler açısından çok zengin olan brokoli aynı zamanda gerçek bir lif kaynağıdır. Vitamin zengini olan brokoli, kan şekeri düşürmekte önemli bir rol üstlenir. Aynı zamanda metabolizma hızına ivme kazandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Tatlıların nazik süsü; tarçın

Toplumumuzda genel olarak tatlıları süslemek için tercih edilen tarçın aslında saymakla bitmeyecek faydalarla dolu bir baharattır. Baskın bir tadı olan ve girdiği her yere özel bir aroma katan tarçın, doğal bir kilo verdiricidir. Kan basıncını düşürür, iştahı kontrol altına alır. İnsülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olur. En önemlisi de metabolizmayı hızlandırarak ideal kiloya ulaşmada etkin bir rol üstlenir.

Yeşil çaya bir şans verin

Tadı konusunda ortak bir kanıya varılamayan, sevmeyeni olduğu kadar seveni de çok olan yeşil çay, oldukça sağlıklı bir içecektir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, yeşil çay karın yağı yakarak vücudu uyarır ve kilo kaybını teşvik eder. Aynı zamanda metabolizmayı etkileyen fitokimyasal bir yapı içerir.

Elma ve armut en iyi arkadaşınız olsun

Hemen herkesin sevdiği elma ve armut lifli meyveler arasında yer alır. Lifli olmaları sayesinde sindirim sistemi için bulunmaz bir nimettir. Bu sayede zayıflamayı kolaylaştırır. Bunların suyu yerine kendisini yemek hem daha fazla lif almak hem de efor harcamak açısından daha sağlıklıdır.

,

Şaşırtıcı ama gerçek; kahve

Tutkunları için vazgeçilmez bir içecek olan kahve, içine ekstra kalori artırıcı maddeler konulmadığı sürece metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.