Lenf Drenaja merhaba; Ödeme, selülite elveda

tarafından | Eki 11, 2019 | blog

Hangimiz kusursuz bir görünüme sahip olmak istemeyiz ki… Ancak aynaya baktığında gördüğü yansımadan mutlu olamayan kişiler psikolojik anlamda ciddi çöküntü yaşarlar. Tam da bu durumda özellikle de ödem, selülit, şişkinlik ve daha birçok şeye iyi gelen Lenf drenaj artık tüm bu problemleri ortadan kaldırarak aynalarla barışmanızı sağlıyor.

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf drenaj masajı; iç organlarımızın temizliğinde ve atıkların giderilmesinde görev alan vücudumuzun en önemli sistemlerinden biri olan lenfatik sistemin daha sağlıklı bir şekilde çalışması için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Lenfatik sistem, canlıların dokularında yer alır vücuttaki sıvı dengesini korunmasını sağlar ve bakterileri dokulardan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Lenf drenaj cihazı da bu sistemi besleyerek beyaz sıvı dolaşımını hızlandırır. Bu durumda düzgün çalışmayan bir lenf sistemi, vücuttaki atıkların tamamının idrar yoluyla atılımına engel olur ve vücutta ödem denilen şişlikler oluşturur. Lenf drenaj da çeşitli sebeplerden dolayı oluşan bu ödemlerin dışarıya atılmasını kolaylaştırarak bağışıklık sisteminin ve bazı organ sistemlerinin çalışmasını düzenler. Özellikle de meme kanseri teşhisi konmuş kişilerde, tedavi sürecinde lenflerin çıkarılmasına bağlı olarak kolda lenf akışı bozulmaktadır. Bu yöntem sayesinde koldaki ödemin azaltılması mümkündür.

Lenf drenaj nasıl uygulanır?

Lenf drenaj yönteminde cilt tabakasının altında bulunan lenf dolaşım sistemi hedef alınır ve dokuya nüfuz edilebilecek hareketler uygulanır. Yoğurma, sıkma ve çeşitli şiddetteki baskılarla uygulandığı bölgedeki akışın tıkandığı noktalarda akışın hızlanmasını sağlar. Akışın hızlanmasıyla birlikte lenf dolaşımı hızlanır ve vücuttaki ödeme sebep olan atıklar vücuttan daha kolay uzaklaştırılmış olur. Uygulama kişinin şikayetlerine göre bölgesel odaklı da yapılabilir. Öte yandan atıkların vücuttan uzaklaştırılamaması akne ve sivilce gibi cilt yüzeyinde de çeşitli problemleri beraberinde getirebilir. Diğer yandan kilo problemi yaşayanlarda, menapoz sonucu yaşanan ani değişiklikler ve hormonal dengesizlik yaşanması halinde de etkili bir yöntemdir. Bu sayede kişi kendini daha zinde hissedecek ve dolaylı yoldan da olsa psikolojik açıdan toparlanacaktır.

Hangi tedavilerde kullanılır?

> Selülit problemini gidermede,
> Zayıflama tedavilerinde destekleyici rol oynar,
> Hamilelik sonrasında varis tedavisinde,
> Vücutta biriken toksinlerin atılımında,
> Hastalık sonrasında vücutta meydana gelen ödemin atılımında tedavi edici ve destekleyici olarak yaygın bir kullanıma sahiptir.

Lenf drenaj yönteminden kimler faydalanabilir?

Normal şartlarda uygulanmamasını gerektiren bir durum yoktur ancak yüksek tansiyon hastalarının, hemoroit hastalarının, diyabet, kemik erimesi ve hamilelik sürecinde olanların kullanması sakıncalı olup doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Lenf Drenaj Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız.