İstenmeyen Tüylere Veda Etmek İçin Tam Zamanı…

tarafından | Ağu 6, 2019 | blog

Güzellik bir bütünse bu bütünün en önemli parçaları arasında pürüzsüz ve tüysüz bir cilt görünümü geliyor. Ancak birçok kişi, istenmeyen tüyler ve bunların yarattığı estetik sorunlarla başa çıkmak zorunda kalıyor.
Her ne kadar sadece kadınlara özgü bir sorun olarak görülse de günümüzde birçok erkek istenmeyen tüyler için etkili ve kalıcı çözümler arıyor. Bu noktada devreye istenmeyen tüy problemini ortadan kaldıracak teknolojik çözümler giriyor. En sık kullanılan yöntemlerden biri olan epilasyon ise, kullandığı lazer ışınları sayesinde istenmeyen tüylerin kökleri nötralize ediliyor ve tüysüz bir cilt görünümü sağlıyor.

Neden epilasyon yaptırmalısınız?

Saç, makyaj, kıyafet hepsi tamam ya bacaklar… İşte bu durumda yapılan tüm hazırlıkları çöpe attıracak bir sorun ortaya çıkıyor; istenmeyen tüyler. Jilet, ağda, tüy dökücü krem ve daha birçok yöntem sadece kısa vadede etki ederken, ciltte kesiğe, yaralanmalara veya alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
Epilasyon ise kıl köklerine ulaşarak ısı enerjisi sayesinde tüylerin uzama özelliğini yok eder. Soğutma özelliği sayesinde ciltte yanıklıkların oluşmasının önüne geçer. İşlem sonrasında oluşan kızarıklık ise geçicidir ve belli bir süre sonra kendiliğinden yok olur. Ayrıca işlem sırasında hissedilen acı kişiden kişiye değişmekle birlikte insanın tolare edebileceği kadar azdır. İlk seanstan itibaren kıl kökleri zayıflamaya ve ilerleyen seanslarda ise dökülmeye başlar. Kıl köklerinin tamamına yakını döküldüğünden büyük bir kolaylık sağlıyor her an pürüzsüz bir görünüm sunuyor. Üstelik birçok kişinin şikayetçi olduğu batık ve kıl dönmesinin çözüme kavuşturulmasındaki en pratik yol olarak karşımıza çıkıyor.

Epilasyon öncesinde ve sonrasında dikkat etmeniz gereken noktaları biliyor musunuz?

Epilasyon öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunların başında işlemden en az 4 hafta öncesine kadar kıl köklerini etki edecek ağda, epilatör, cımbız gibi işlemler uygulanmamasıdır. Bunun yanı sıra;

  • Ten rengini etkileyeceği ve lazer ışınlarının kıl köklerini görmesini engelleyebileceği için işlemden en az 1 ay öncesine kadar güneşlenmemeli ve solaryuma girilmemelidir.
  • İzotretinoin etken maddesi olan ilaç kullanan kişiler mutlaka epilasyon uzmanına bu bilgi vermeli ve en az 6 ay sonra epilasyon işlemi yaptırmalıdır.
  • İşlem öncesinde cildi soyan kimyasal peeling gibi işlemlerden kaçınılmamalıdır.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için başvurulan epilasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları ise şu şekilde özetlemek mümkündür.

  • Uygulamadan sonra 24 saat içinde sıcak su değdirilmemelidir.
  • Uygulamadan sonra 24 saat içinde keseleme işlemi yapılmamalıdır.
    Oluşabilecek kızarıklıklar için buz uygulanabilir,
  • İşlem sonrası kabuklanma oluşursa kesinlikle ellenmemelidir.
  • Eğer işlem sonrasında yanma, şişme ve normalin üstünde oluyorsa mutlaka işlem yapan kişi aranmalıdır.

Epilasyon Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız.