Evde Peeling Yapmanın İpuçları

tarafından | Nis 28, 2020 | blog

Güzelliğin bir yol haritası olsaydı başlangıç noktası temiz bir cilt olurdu. Bu noktada her şeyden önce cildin temizliği ve derinlemesine arınması güzel bir görünüm için belirleyicidir. Çünkü makyajsız olduğunuzda bile aydınlık ve ışıltılı bir ifade, temiz bir ciltten geçmektedir.

Herkesin cilt temizleme rutini farklı olsa da bazı temel noktalar vardır. Hayalini kurduğunuz temiz bir cildin temelinde ise düzenli olarak yapılan peeling yer almaktadır. Peeling işleminin ilk amacı, cildi temizlemesi ve arındırmasıdır. Bunun için içinde partiküller bulunan bir peeling maddesi ile yüze dairesel hareketler yapılarak cildin ölü hücrelerden arındırılması amaçlanır. Bu ölü deriler temizlenmezse zamanla ciltte birikerek gözenekleri tıkar. Bu durum akne ve sivilce problemlerini de beraberinde getirir. Gözenekleri ölü derilerden kurtarmaksa düzenli olarak yapılan peelingin işidir. Peeling yöntemi hem gözenekleri arındırır hem de ciltteki makyaj kalıntılarını uzaklaştırır.

Peelingin Faydaları Nelerdir?

  • Peelingler, içeriğinde mikro tanecikler bulunan ve cildi derinlemesine temizleyen cilt bakım ürünleridir. Tıkanmış gözenekleri açan ve arındıran peelingler, cilt yüzeyinde yer alan sorunlara karşı bakım yapar.
  • Cildinizi günlük olarak temizleyip sonrasında tonik yardımıyla gözeneklerinizi arındırıyorsanız, haftalık bakımınıza peeling de eklemesiniz çünkü kapsamlı bir cilt temizliğine için peeling şarttır. Peelingler, ciltte kalan makyaj artıklarını, kiri, tozu ve yağı derinlemesine temizler. Cildinizi yatıştırır ve ferahlığa ulaştırır.
  • Kirli ve gözenekleri tıkanmış bir ciltte kırışıklık oluşum riski artabilir, cilt ışıltısını kaybedebilir, elastikiyet dengesi bozulabilir. Cildi bu ve benzeri doğal yaşlanma belirtilerinden korumak için haftalık belli periyotlarda peeling işlemi yapılmalıdır.
  • Mikro tanecikli peelingler cilt görünümünü düzenlemeye ve görünen lekelere karşı bakım yapmak için de tercih edilebilir.
  • Sebum yağının gözenekleri tıkaması sonucunda oluşan siyah noktalara karşı savaşan peelingler, cilde bakım yaparak siyah nokta görünümünü azaltır.
  • Cilde doğal bir ışıltı kazandırır, canlı bir görünüm sağlar.

Evde Peeling Yapımı Nasıl Olur?

Evde cilde peeling uygulaması oldukça kolay ve pratik bir işlemdir. Bunun için öncelikle peeling maskesini cildinize sürmeden cildinizi temizleyici bir ürün ile temizlemeniz gerekir. Daha sonra cildinizi bol suyla yıkamalı ve orta yumuşaklıkta bir havlu ile kurulamalısınız. ardından göz çevreniz ve dudak kenarlarınız dışında tüm cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak maskeyi uygulayın. 20-30 dakika bekleyin ve cildinizdeki maskeyi soyun. Daha sonra ise yüzünüzü ılık su ile durulayın. En son olarak da cilt tipinize uygun bir krem ile cildinizi nemlendirin.