Cildiniz Kışa Hazır mı?

tarafından | Kas 27, 2019 | blog, Uncategorised

Yaz mevsimi boyunca zararlı güneş ışınlarına maruz kalan cildimiz, sonbaharda sürekli değişen sıcaklık ve nem oranı yüzünden epey yoruldu. Bu noktada kış mevsimine cildinizi hazırlamak ve daha dayanıklı bir cilde sahip olmak için bazı küçük ipuçlarını uygulamak gerekiyor. Özellikle de kuruyan ve nemini kaybeden cildiniz için besleyici bakımlar uygulamak gerekirse profesyonel destek almak önemlidir. Çünkü kış aylarında soğuk havaların ve rüzgarın da etkisiyle cilt kurumaya daha müsait hale geliyor bu durum ise egzama gibi cilt hastalıklarına zemin hazırlıyor. Kuruyan cilt canlılığını ve tazeliğini kaybediyor, renk eşitsizlikleri oluşmaya başlıyor. Bu durumun önüne geçmek için uygulayabileceğiniz ipuçlarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Cildinizi mutlaka nemlendirin

Cildin nem dengesini korumanın en etkili yolu, bol bol su içmektir. Özellikle de günde en az 8 bardak su içmek cildinizin içten ve temelden beslenmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kendinize uygun bir nemlendirici edinmelisiniz. Eğer kuru bir cilt tipiniz varsa yağlı kremleri tercih edebilirsiniz. Eğer cilt tipiniz yağlı ve akneye meyilli ise su bazlı kremler çok daha iyi bir tercih olacaktır. Ciltte kurumaya meyilli bazı bölgeler vardır. Sadece yüzünüzü nemlendirmek yetmez. Bacaklar ve kollarda yağlı kremler kullanılabilir. Kremler duştan sonra mutlaka uygulanmalıdır. Eğer ciltte ciddi bir kuruluk oranı varsa medikal cilt bakımı yaptırılabilir.

Ölü derilerden kurtulun

Birçok kişi, makyajını çıkarıp nemlendiricisini sürdüğünde bakımının tamamlandığını düşünür. Ancak makyaj temizleme ürünleri sadece makyajı cildin yüzeyinden temizler. Cildin derinlemesine temizlenmesi içinse peeling şarttır. Ölü deriler, makyaj kalıntılarından kurtulmak ve derinlemesine arınmak için cilt tipinize uygun bir peeling edinmelisiniz. Haftada bir kez olmak üzere peeling uygulayabilirsiniz.

Akne tedavisi için tam zamanı

Sıcak havalar, terleme, yanlış beslenme ve makyaj ciltteki gözeneklerin zamanla tıkanmasına yol açar. Bu durum ise sivilce ve akne problemlerinin oluşmasına neden olur. Yaz mevsiminden kalan istenmeyen hatıralardan kurtulmak için akne tedavisi yaptırmanın tam zamanı ise kış aylarıdır. Bu dönemde kendinize uygun bir akne tedavisi belirlemeli, dermatoloğunuzun verdiği ilaç ve kremlerin yanı sıra medikal tedaviler de uygulayabilirsiniz.

Dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın

Kış mevsiminde en çok kuruyan ve çatlayan yerlerden biri de dudaklardır. Kuruyan dudaklar çatlayıp kanayabilir. Bu durum ise dudakta acı ve gerginlik hissine yol açabilir. Dudakları korumak için koruyucu nemlendirici kremler kullanılabilir. Aynı zamanda dışarı çıkarken güneş koruyucu kremler tercih edilebilir.