Cilde İyi Gelen Besinler 2

tarafından | May 31, 2020 | blog

Düzenli olarak cilt temizliği yapmak, temiz ve ışıldayan bir cilt için yeterli değildir. Aynı zamanda cildi içten de beslemek ve desteklemek gerekir. Bu noktada tüketeceğimiz her besinin cilde bir yansıması olduğu gerçektir. Doğal ve sağlıklı besinler cilde olumlu bir etki yaratırken, hazır ve paketlenmiş gıdalar zamanla cildin daha yorgun görünmesine ve cilt kalitesinin bozulmasına neden olacaktır. Dolayısıyla iyi bir cilt görünümü için iyi beslenmek şarttır.

Şaşırtıcı ama gerçek; kırmızı biber

Gerçek bir vitamin deposu olan kırmızı biber, düzenli olarak tüketildiğinde cilt üzerinde harika sonuçlar yaratıyor. Çünkü C vitamini açısından zengin olan kırmızı dolma biber de ciltteki kan akışını düzenleyen karoteonid mevcuttur. Üstelik C vitamini cilt sağlığı için olmazsa olmaz vitaminler arasında yer almaktadır. C vitamini yaşlanmayla savaşır ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Sadece demir için değil cilt için de ıspanak tüketin

Ispanak A vitamini açısından oldukça zengindir. Bu durum cilt için büyük bir hediyedir. Çünkü cildin onarılmasını ve bakımını düzenleyen A vitaminidir. Yeterli derecede alınmadığında deri pullanması ve akne gibi sorunlar meydana gelir. Ispanak, A vitamini içeriği sayesinde antioksidan etkisi ile de cilt için oldukça değerli bir besindir.

Hem tatlı hem yararlı

Balkabağının yüzde 90’ı sudan oluşur. Geri kalanı ise tam bir vitamin ve mineral deposudur. balkabağında potasyum, magnezyum, çinko, kalsiyum, fosfor ve demir gibi çok önemli mineraller bulunuyor. Ayrıca A vitamini açısından oldukça zengin olan balkabağı, retinoid adı verilen bileşikler sayesinde de sivilce, iltihap ve diğer cilt problemlerinin iyileşmesinde yardımcı olur.

Mutlaka yeşil çay tüketin

Yeşil çayın genel sağlığımız üzerindeki etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Antioksidan deposu olan yeşil çay cildin yenilenmesini hızlandırır, kolajen üretimini destekler. Aynı zamanda DNA’nın zarar görmesini engelleyerek, yaşlanmayı geciktirir. En önemlisi de polifenol adı verilen bileşikler antiinflamatuar etki göstererek vücutta iltihaplanmayı azaltabilir.