Geniş Kullanım Alanlarıyla Botoks -

Estetikten ağrı tedavisine varıncaya dek oldukça geniş bir alanda kullanılan Botoks, kısa sürede etkisini göstermesi ve kolaylıkla farklı yaş gruplarında uygulanabilmesi gibi avantajlarıyla dikkat çekiyor. Özellikle kadınların daha çok ilgi gösterdiği Botoks uygulaması, kasların sinirler yardımıyla uyarılmasını geçici olarak engelleyerek; o bölgedeki kırışıklık veya aşırı terleme gibi şikayetlerin giderilmesini sağlıyor.

Bakteri toksininden gelen mucize

Clostridium Botulinum adı verilen bakteri toksininin, laboratuar ortamında çeşitli işlemlerden geçirilerek hazır hale getirilmesiyle elde edilen Botoks, enjekte edildiği bölgedeki kasların fonksiyonunu geçici olarak durdurur. Bu özellikten faydalanılarak kullanılan Botoks, sıklıkla estetik kusurları gidermede kullanılır. Estetikte özellikle alın, kaş arası, dudak üstü ve göz çevresinde tercih edilen Botoks, estetik kaygıları gidererek kişilerin öz güvenlerini olumlu yönde etkilemektedir.

Botoks ile estetikte yepyeni bir dönem

Botoks, kısa sürede kolayca uygulanabilmesi ve güvenle farklı yaşlardaki kişilerde kullanılabilmesi gibi avantajlarıyla 90’lı yıllara damgasını vurdu, 2000’li yıllarda ise altın çağını yaşamaktadır. Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerinden olan Botoks, yüz çevresi kırışıklıklarında sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak öne çıkar. 5 dakika gibi kısa sürede uygulanabilen Botoks, aynı gün kişilerin normal yaşantılarına geri dönebilmelerine imkan verir. Ciltteki yüzeysel kırışıklıkların silikleşmesini sağlayan bu yöntem sayesinde estetik kusurları olan kişiler, bıçak altına yatmadan şikayetlerinden kurtulabilir. Botoks uygulamadan yaklaşık 3-6 gün sonra etkisini gösterir ve etkisi 6 aya kadar devam eder. Botoks aynı zamanda tekrarlanmasında sakınca olmayan, oldukça güvenilir bir yöntemdir. 6 aydan sonra aynı bölgeye yeniden uygulanması mümkündür.

Botoks işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler

Botoks uygulandıktan sonra bazı noktalara dikkat etmek, işlemden daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacağından oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gerekenler kısaca şöyledir:

  • Uygulamanın yapıldığı gün, 24 saat içerisinde alkol alınmamalıdır.
  • Mümkünse uygulamadan sonraki 6-8 saat boyunca makyaj yapılmamalıdır.
  • Uygulamadan hemen sonraki 3-4 saat boyunca yatmamaya özen gösterilmeli, dik pozisyonda oturulmalıdır.
  • Uygulamanın yapıldığı ilk birkaç saat içerisinde sıcak banyo alınmamalıdır.
  • İlk birkaç gün ağır egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır.
  • Doktorunuzun tavsiye ve önerilerine uyulmalıdır

Botoks’un estetik dışında kullanıldığı alanlar

Botoks avantajlı özellikleriyle olduğu kadar, sunduğu imkanlar ve geniş kullanım alanıyla da sıkça tercih edilir. Bu uygulama yüz bölgesindeki kırışıklıkların yanı sıra; el ve koltuk altı gibi bölgelerdeki istem dışı aşırı terlemelerde, kronikleşen migren ve benzeri baş ağrısı durumlarında, istemsiz kasılma ve bazı tiklerin tedavisinde de kullanılır.

Aşırı terleme tedavisinde Botoks

Tıpta Hiperhidrozis adıyla bilinen aşırı terleme kişilerin sosyal, özel ve iş yaşantılarını olumsuz etkiler. Pek çok kişi bu sorundan kurtulmak için kozmetik çözümler aramaya çalışır, ancak sorun tam olarak kendiliğinden düzelmez. Çoğunlukla koltuk altı, avuç içi ve ayak çevresinde görülebilen aşırı terleme, Botoks uygulamasıyla etkisini kaybeder. Terlemeyi düzenleyen sinir uçlarının uyarılmasına neden olan ve enjekte edilerek uygulanan Botoks, 6 aya varan etkisiyle aşırı terlemenin durdurulmasını sağlar.

Migren tedavisinde Botoks

Migren gibi bazı hastalıklar, kronik hale gelen şiddetli ağrı ataklarıyla kişilerin yaşam kalitesini bozabilmektedir. Bu ağrıların kontrol edilmesinde günümüzde Botoks uygulamasından önemli ölçüde destek alınır. Ağrılar üzerinde gözle görülür etki, birkaç gün içinde kendini gösterir. Tıpkı estetik amaçlı uygulanan Botoks’ta olduğu gibi, migren için uygulanan Botoks’ta da 6 ay sonra işlem tekrarlanabilir. Böylece ağrı düzenli olarak kontrol altında tutulabilir.