Epilasyon Vücudun Her Bölgesine Uygulanabilir Mi? -

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur aslında. Sağlıklıdır çünkü lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür. Bu ısı kıl folikülünü (kökü) yok ederken başka hiçbir dokuya zarar vermez. Lazer non iyonize bir enerjidir. Sadece bir ışık kaynağıdır. Bir radyasyon dalga boyu değildir. Bu da hücre mutasyonuna asla neden olmaz.

Lazer epilasyon tüm vücut kıllarına yapılabilir. Doktor tarafından değerlendirilen ve onay verilen kıllara lazer başlanır. Lazer vücut bölgesinde ikişer ay ara ile 4-6 seans, yüz bölgesinde bir buçuk ay ara ile 6-8 seans ortalama uygulama yapılır. Lazer sistemleri kalın kılda çok başarılıdır. Çok ince kılda ise seans süresi birkaç seans uzar.

Epilasyon öncesi ve sonrasında ne gibi önlemler alınmalı?

Öncesinde; Cildi soyma işlemi peeling yapılıyorsa 1 hafta ara verilmelidir. Lazer epilasyon sırasında ciltte makyaj olmamalıdır. Lazer yapılacak bölge de kıllarda kökten alma yapılmamalıdır. Lazer öncesi solaryuma girerek bronzlaştırılmamalıdır. Lazer uygulanacak bölge sarartılmamalı, boyanmamalıdır.

Sonrasında;  Lazer epilasyondan sonra kışın 10 gün süreyle yazın 3 hafta veya bir dahaki seansa kadar (SPF) içeren koruma faktörlü kremler kullanmak gerekir. Lazerden sonra kese ve peeling 1 hafta süre ile yapılmaz. Lazerden sonra ılık duş alınır. Lazer sonrası hafif kabarıklık, kızarıklık ve sivilce olursa da tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.