Epilasyon Uygulaması

Isıyla kıl kökünün tahrip edilmesi işlemidir. Kıl köküne, yüksek ısı etkisi uygulanarak kökün yok olması sağlanır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan ısı ışını, kıldaki melanin pigmenti tarafından emilir, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçerek seçici olarak kıl köküne yoğunlaşır. Burada ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Burada ışık derinin üzerinde birikmeden kıl köklerine inerek canlı olan kıl köklerini yakar. Bu ışığın vücutta bıraktığı herhangi bir atık yoktur.

Epilasyonda tek seans yeterli olmamaktadır. Bunun sebebi ise kıllar tek köklü değildir. Her seansta kıl kökünün %20 ile %40 arasında kaybolur. Kalan köklerden ise kıllar tekrar çıkar. Fakat her seansta çıkan kıllar incelir. 4 ila 8 seans arası kıllardan tamamen kurtulmuş olursunuz. Epilasyon uygulamasının etkili olması için kılın koyu renkte olması gerekmektedir. Koyu renkteki kıl ışığı oldukça iyi emer. Bu nedenle epilasyon uygulaması açık tenli ve koyu renk tüylere sahip kişilerde daha etkili sonuç verir. En geç sonuç alınan bölge ise yüz bölgeleridir. Kıl yapısı ince ve uyuyan ayva tüylerden oluştuğu için. Aynı anda birden fazla kıl köküne uygulanabildiği için diğer epilasyon türlerinden daha hızlıdır. Bu nedenle de ücretlendrilmesi süre ile değil genel olarak uygulanan bölge bazında yapılır. Yüze uygulanırken mutlaka koruyucu gözlük takılmalıdır. Epilasyon uygulaması 12 yaşını doldurmuş koyu renkte kıl veya tüylere sahip insanlara uygulanır.

Epilasyon cihazının yapısı dolayısıyla açık renkli tüylerde iyi sonuç alınamayabilir. Bundan dolayı koyu renkteki kıllı veya tüylü insanlara uygulanır. Epilasyon işlemi etik yaklaşımla hamilelere uygulanmaz. Bunun yanında çok ağır kalp ve şeker hastalığı olanlara, kontrol altına alınmayan yüksek tansiyon hastalarına, epileps hastalığı olanlara, uygulama bölgesinde deri hastalığı olanlara uygulama yapılmaz. Hormaon bozukluğu olanlara, aşırı bronz tenlilere adet görmüş ergenlere. Bazı ilaç tedavisi (tretionin, tetrayoline … etken maddeleri) olanlarda uygulama yapılmaz. İlaç tedavisi olan kişinin ilaç bilgillerini hekime iletmesi gerekir. 

Güvenli bir epilasyon için Mecidiyeköy Divinia Güzellik Merkezi'ni tercih edebilirsiniz.