Cildimiz Mevsim Değişikliklerinden Nasıl Etkileniyor? -

Cilt çevresel etkenlerle teması olan, dolayısıyla vücudumuzu dış etkenlerden koruyan tek organımızdır. Bu nedenle, dış etkenler ve vücudun kendi sistemleri, yaşlanma ve yıpranma sürecinde önemli rol oynar. Mevsim geçişlerindeki ısı, nem, rüzgar ve UV ışınları gibi faktörler cildi olumsuz etkiler. Cilt daha nemsiz, daha yağsız ve dış etkenlerden daha kolay etkilenebilir hale gelir. Soğuyan havalarla birlikte gözenekler sıkılaşır, yağ-sebum salgısı artar. Cildin beslenmesi bozulur. Mevsim değişikliklerinde cildimizin ihtiyaçları da değişir. Havaların soğumasıyla beraber akne, sivilce, sedef, egzama gibi cilt sorunları atağa kalkar.

Cildinizi mevsim değişikliklerine karşı nasıl koruyorsunuz?

Sıcak ve soğuk havalar cildimizin yıpranmasında önemli rol oynar. Cildimi hava değişimlerinden korumak için sağlıklı beslenmeye dikkat ediyor, su tüketimini yeterli seviyede tutuyor, cilt bakımımı da ihmal etmemeye çalışıyorum. Güneş koruyucu faktörlerle güneşin zararlı ışınlarından korunuyorum. Ayrıca; ölü hücrelerin ciltte kalmasını engellemek için, doğal meyve asitlerinden, esmer şekerden yararlanarak yapılan maskelerden destek alıyorum.

Cilt temizliği nasıl yapılmalı?

Makyajla yatmaktan kaçınmanız cildinizin nefes almasını sağlayacağından, sağlıklı bir cildin olmazsa olmazlarındandır. Cilt tipine uygun, alkol içermeyen bir temizleyici ile günde en az bir kez cilt temizliği yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; makyaj temizleyiciler ve cilt temizleyiciler aynı işi görmez. Makyaj temizleyici ürünler, genelde çözücü ve yağ içerirler ve susuz kullanılır. Cilt temizleyiciler ise, makyaj temizlendikten sonra ve su ile birlikte uygulanır. Cilt temizlendikten sonra, ciltteki gözenekleri toparlamak için losyon uygulanmalıdır.

Yazın deniz, havuz ve güneşten zarar gören saçlarınız için ne tür bakımlar uyguluyorsunuz?

Yazın terleme, deniz, havuz ve güneş nedeniyle saçlarımız daha çok yıpranır. Saçlarımda nem kaybının önüne geçmek için, saçlarımı sürekli yıkamak yerine günde bir defa yıkamaya dikkat ediyorum. Güneş, deniz ve havuz için güneş koruyucu saç ürünleri kullanmayı tercih ediyorum. Fön, maşa gibi uygulamalar yazın bu yıpranmayı arttıracağından bu tür uygulamalardan kaçınmaya çalışıyorum. Beslenme düzeni de saç bakımının önemli bir parçası olduğundan, dengeli ve düzenli beslenmeyi, su tüketimine ağırlık vermeyi ihmal etmiyorum.

Tatil döneminde kilo aldıysanız, sonbahara girerken formunuzu korumak için nelere dikkat ediyorsunuz?

Tatil deyince çoğumuzun aklına istediğini yapmak, özgür olmak geliyor. Bu isteklerin arasında dilediğimizi yemek de yer alıyor. Dolayısıyla, tatilde kilo almak kaçınılmaz oluyor. Ben bu konuda önlem açısından tatil dönüşü beslenmemden biraz azaltırken, spora biraz daha fazla zaman ayırmaya gayret ediyorum. Özellikle akşam yemeklerinde, önceden yediğimin yarısını yiyor ve spor süresini daha uzun tutmaya çalışıyorum.