“Akne” İhmale Gelmez! -

Halk arasında sivilce adıyla bilinen akne, en sık rastlanan ve kişinin psikolojisini bozmaya kadar giden bir cilt problemi olarak karşımıza çıktı. Akan; belki de yaz koşulları ile birleştirme yapmak mümkündür.

 

Akne nedir?

 

Akne (sivilce), en sık ergenlerde olmak üzere her yaşta ortaya çıkmış, türeyen yağ bezlerinin ve kıl köklerinin düzgün çalışmaması sonucu ortaya çıkan bir yüzdendir. Ergenlik çağındaki gençlerin% 85'inde görülmekte ve bilgisayarda yetişkin yaşlarda devam etmektedir. Başlangıç ​​yaşı, ergenlik çağında kızlarda 10-17; erkeklerde 14-19'dur. Erkeklerde kadınlara göre daha şiddetlidir. % 30 çokluifikatörlü kalıtım gösterir. Ebeveynlerinde akne öyküsü olanlarda sık görülür. Akne her ne kadar tehdit edemediğimi bir sorun değil, ciddi psikolojik problemlere neden olacaktır. Tedavi edilmediği anlamına gelmez, kalıcı izlere (skarlara) sebep olur.

 

Pilosebase Ünitesi nedir?

 

Pilosebase ünitesi; yağ bezi, kıl kökü ve ortaklaşa kullanıldıkları. Bu kanal deri yüzeyiinde sonlanır. Yağ bezlerinden sebum adı verilen yağ salgısı üretilir. Bu salgı kanaldan deri yüzeyi. Kanalı oluşturan, keratin bulunmamaktadır. Kanalda kıl, sebum ve keratin kullanılarak hücreler tıkanabilir. Bu tıkaç, sebum kanalda ilerleyip deri yüzeyine boşalamaz. Bakterilerin çoğalması ile ileride inflamasyon (yangı) olur. Şişkinlik, kızarıklık, sıcaklık artışı ve ağrı gibi belirtiler gösterir. Sonuçta sivilce adı verilen, iltihabi içeren olan kabarıklık.

 

Akne neden olur?

 

 Aknenin Konfüçyeti çoktan sorumludur. Bunların yanında artmış androjenler (erkeklik hormonu) gelirleriErgenlik döneminde, hem erkek hem de kızlarda verojen düzeyinde artar. Bu süreç aşırı yağ üretimine sebep teşkil eder. Lityum, hidantoin, izoniazid, glukokortikoidler, danazol, bromit ve hormon hormonları, ilaç ve ilaçların birtakım olarak kullanılması. Gebelikte oluşan akneye hormonal Gözlük neden olabilir. Kadınlarda adet dönemine yakın olarak hormonal silah olmak akneyi alevlendirmektedir. Genetik yatkınlık ailesel gerçekleşdir. Yağlar ve türler mineral yağlar da nedenler görülmektedir. Emosyonel stresin aknenin alev üzerine sebep olması. Kişinin elini yüzüne dayaması, sıkı kıyafetlerin giyilmesi ve mekanik baskı aknenin alevlenmesinde etkili rol oynar. Çevresel tetikleyiciler, hava kirliliği, yüksek nem seviyeleri akneyi harekete geçirir. Sivilcelerin sıkılması ve fırçayla tahrişmesi, hem zararlıdır, hem de kazanına neden olmaktadır.

 

Gıdalar ve stres, akne nereden midir?

Akne ile ilgili aşırı kulaktan dolma yanlış bilgiler vardır. Çikolata ve yağlı gıdalar suçlayabilirsiniz. Ancak gıdaların akne gelişimini başlattığı veya tetiklediği konusunda yayınlanmış olan bir çalışma mevcut değildir. Yine de tüketilir, aknenin yiyecekle birlikte ortaya çıkarılması, o gıdalardan az tüketilmesi faydalı olur. Stres, şiddetli stresli dönemlerde, stres hormonlarının da ağırlıkla birlikte sivilcelerde çoğalma sonuçları. Kaynaktan kez aknenin karaciğer hastalığından kaynaklandığı söylenir; oysaki sivilcenin karaciğer veya iç hastalıklarıyla hiçbir ilişki yoktur.

 

Siyah nokta nasıl oynuyor?

 

Akne farklı lezyonlarla beraberümüza çıkar. Temel akne (sivilce) lezyonuna komedon denir. Tıkanmış folikül büyümesiyle görülür. Tıkanmış folikül ya da komedon derinde verilmse, buna doğru komedon; komedon deri yüzeyine açılmışsa ve hava ile temas açık olmalıdır.

 

Güneşin, sivilce ilgili azaltıcı var mıdır?

 

Güneşin sivilce üzerine olumlu etkisi, azaltıcı altyapı olduğu bilinmektedir. Ancak bu, onun zaman doğru değildir. Aşırı havalandırmaya karşı korunma ve bronzlaşır. Güneşle azalan akneler, daha sonra derinin kalınlaşıp gözeneklerin tıkanması sonucu daha da şiddetlenebilir. Solaryum da sivilce ticini artırabilmektedir.

 

Akne oluşumunu önlemek için nasıl bir cilt temizliği yapılmalıdır?

 

Cildimiz; günlük bakımdan günde iki kez, temizleyici madde ve ılık su ile yıkanmalıdır. Yağ içeri temizleyiciler kullanılmamaktadır. Akneli ciltler, pH değeri 5.5 olan ürünler tercih etmelidirler. Cildi çok sık yıkamak da sivilce ticini artırır. Size en uygun temizlik sağlayıcısı.

 

Akneli cilde sahip kadınlar makyaj mı?

 

Akneli ciltler; göz makyajı, ruj ve allık açma. Fondöten ve pudranın kullanılması, ancak ciltlere uygun olanların tercihhi ile mümkündür. Fondötenin yağsız ve su olarak açılması; komedojenik olmayan komedojenik (komedo oluşturmayan) ve aknejenik olmayan belirtilmişlerdir. 

 

Akneli cilde sahip erkekler traş olurken nelere dikkat etmelidir?

 

Akneli cilde sahip erkekler, tıraş bıçağı veya elektrikli traş sağlayanlardır. Ancak tıraş köpüğü seçiminde dikkatli olacaklar. Sivilceler tahriş teşkilatı, koparılmadan harekat yapmak.

 

Akne için ne tavsiye edilir?

 

Akneden kurtulmak mümkündür bir deri hastalığıdır. Ancak tedavi süreci uzundur. Tedavi edilecek yanıt 2. aydan itibaren başlar; 4-8 ay boyunca devam eder. Sivilceden kurtulmak için sabırla beklemelektir. Dermatoloğunuzla ilgili bilgileri, sizi en iyi sonuca götürecektir.

 

Hafif aknelerde; türkiye, antibiyotikli krem, solüsyon ve jeller ile tedavi edilmiştir. Kuruluşu sağlamak, yağsız bir nemlendirici olmakta fayda vardır. Orta şiddetli aknede, antibiyotikler kullanılır. bunlar; kıl foliküllerinde bulunan bakterilere karşı etkili olmaları vardır, kızarıklık ve iltihaplanmaları. Hormonal doğum kontrol hapları akneyi önemli derecede iyileştirebilir. Şiddetli aknede, isotretinoin tedavisi yapılır. Diğer bir seçenek olarak ise; soyma, meyve asitleri ve kimyasallarla yapılan soyma tedavisi. Bunlarla gözle görünemiyor başarı.